chrastítka z ořechových skořápek

03.04.2020 23:11

Možná už pečete na Velikonoce a nebo jen máte rádi ořechy a chcete si doplnit hořčík :-). Tak jako tak vám přinášíme návod na krásný hudební nástroj, který bude děti bavit :-). Můžete ho vyrobit spolu a nebo spolu jen hrát. Děti mohou pomoci tak, že vám budou podávat skořápky a korálky. Mohou skořápky také nabarvit barvičkami, pomoci vám vybrat provázek... Doporučuji dírky navrtat předem. Také je potřeba dohlédnout na děti během tvoření, aby nestrkaly korálky do pusy.

Budete potřebovat:

• půlky skořápek od vlašských ořechů (12 nebo 18, do kterých vyvrtáte dírky)
  • klacík (já použila čerstvý z jarního ořezávání větví - klacík jsem oloupala)
  • tenký provázek (musí projít dírkou v korálcích a jehlou)
  • větší jehlu
  • nůžky
  • dřevěné korálky různých velikostí a barev

Postup:

• navlékneme provázek do jehly a uděláme uzlík
  • navlékneme korálek
  • navlékneme první skořápku
  • uděláme uzlík a navlékneme další korálek - toto je důležité k tomu, aby byly skořápoky od sebe v dobré vzdálenosti a chrastítko tak příjemně chrastilo. Můžete si vyzkoušet, jak zní, když navlečete skořápky bez korálků, a jak to zní, když skořápky od sebe trochu vzdálíte.
  • na provázek navlékneme další skořápku
  • pokračujeme stejně, dokud nemáme na provázku celkem tři skořápky
  • provázek pak přivážeme ke klacíku
  • navlékneme dalčí tři skořápky - postup je nyní opačný - nejprve skořápka, pak korálek a nakonec uzlík